چاپ خبر
علامه حلی2 یکشنبه, ۱۲ آبان ۱۳۹۸
کار سوق پدر و پسر
کارسوق پدر و پسر(یک روز با پدرم)
در تاریخ جمعه 98/08/10 از ساعت 8 صبح در مدرسه برگزار شد.
 
کارسوق پدر و پسر(یک روز با پدرم)
حوالی ساعت 8 صبح روزجمعه بود، با اینکه در اواسط پاییز و آبان ماه بودیم هوا بسیار مطلوب و دلپذیر بود نه سرد و گرم ،نه آلوده و وارانه؛ انگار همه ی شرایط برگزاری یک کارسوق تمام عیار مهیا است. البته از حق که نگذریم باران لطیفی در کار بود.
 پدرها و پسرها خودشون رو به مدرسه رسونده بودند، در چهره بیشتر بچه¬ها علامت سوالی بود که می¬شد حدس زد سوالات این چنینی دارند: پدر و پسر دیگه چیه؟ یعنی مثل کارسوق های دیگه باید کلی فعالیت علمی بکنیم؟ پدرهامون چرا اومدن؟ و کلی سوال دیگه، برخی هم در ذهنشون داشتن محاسبات عمیق منطقی می-کردن که آیا زدن از خواب لذت بخش صبح جمعه و اومدن به مدرسه ارزشش رو داره یا نه....
کم کم آقای احمدی و آقای روحی از ساختمان مدرسه به حیاط آمده و با پدرها و پسرها مشغول نرمش و بازی وسطی می¬شوند. حوالی ساعت 8:30 تقریبا همه پدرها و پسرها آمده¬اند پس بدون مقدمه افتتاحیه برنامه رو شروع می کنیم: بخش¬های مختلف و فعالیت¬ها برای پدرها و پسرها شرح داده می¬شود، گروه بندی انجام و همه گروه¬ها متشکل از دو پدر و پسر وارد قسمت اصلی کارسوق یعنی بازی¬های موازی می¬شوند، همه پدر ها و پسر ها باید دست کم 11 ایستگاه از 14 ایستگاه بازی¬های موازی را طی کنند. ایستگاه ها شامل: دارت،بازی فکری، فوتبال، والیبال، پابندی، مشاعره، پانتومیم، فوتبال¬دستی، بازی رایانه¬ای، دستمال قرمز، نقاشی خلاق، طناب کشی، کاغذ بازی، میدان مین، میخ و طناب و..... عبور کنند.
کم کم صدای زیبا و دلنشین اذان ظهر طنین انداز می¬شود و ندای اتمام اولین مرحله کارسوق با حی علی‌ الصلوة اذان به گوش می¬خورد، همه برای نماز آماده می¬شویم چیزی از نماز نگذشته که نحوه‌ی تهیه¬ی ناهار مشخص می شود.
سوال مهم: ناهار چی داریم؟
 تازه متوجه می شویم همراه داشتن سیخ و منقل هدف والایی دارد، مرغ خام تمیز نشده به همراه مخلفات برای مزه دار کردن و نان و سایر اسباب کباب پزی به گروه¬ها داده می¬شود، اما در کمال تعجب پدر ها نباید در پختن ناهار دخالت زیادی داشته باشند و نظارت بر کار اقا پسرها مهم ترین وظیفه آنهاست، خیلی از بچه ها تا بحال مرغ تمیز نکرده¬اند و برخی اکراه دارند. اما شکم گرسنه انگار چندش نمی¬شناسد به سختی ناهار پسرپز (جوجه کباب) آماده می شود و زحمات دو ساعته در عرض 15دقیقه مراحل بلع و هضم را طی می کند.
بعد از ناهار و نماز و استراحت کوتاه، پدرها و پسرها جدا می شوند و قرار است هرکدام برنامه ای متفاوت داشته باشند. پسرها سرود (ای سرزمین من) را در رسای ایران عزیز، تمرین می¬کنند و پدرها با آقای احمدی گفتگو می¬کنند.  
سپس چالش جذاب دیگری در راه است، اینبار پدر ها باید در برگه¬ای از علایق فرزندشان بنویسند، مثلا برای سفر کجا را دوست دارد؟ چه غذایی را بیشتر دوست دارد؟ کدام تیم و.... .پسر ها هم باید بگویند اگر جای پدرشان باشند 4ملیون تومان در ماه را چگونه خرج می¬کنند؟ که کفاف خانواده را داده و هزینه ها به بهترین شکل مدیریت شود. تقریبا پاسخ های هر دو طرف خنده دار و جالب است. از خریدن 50 کیلو میوه برای یک ماه!!! تا برخی حدس¬های اشتباه پدران.
در قسمت پایانی کارسوق به احترام کشور عزیز و پر افتخارمان با هم سرود ای سرزمین من را زمزمه می کنیم و امید به کثرت افتخارات این مرز و بوم داریم، کم کم از اتاق فرمان اشاره می کنند که کارسوق پدر و پسر رو به پایان است وعکس دسته جمعی انتهای کارسوق می شود خاطره ای پایدارو پایانی خوش از کارسوق پدر و پسر.
برای دیدن گزارش تصویری این برنامه به لینک https://b2n.ir/66619 مراجعه کنید.
انتهای پیام/.