چاپ خبر
علامه حلی2 پنج‌شنبه, ۰۷ آذر ۱۳۹۸
گزارش کر سوق سازه

با سلام 
در روز پنجشنبه 30 آبان ماه ساعت 7:45 دقیقه کارسوق سازه‌ها آغاز شد. ابتدا طی مدت 15 دقیقه توضیحات کلی در مورد برنامه به دانش آموزان داده شد.

در کلاس دو معلم حضور داشتند که توضیحاتی در مورد پل‌ها با استفاده از پاورپوینتی که از پیش تهیه شده بود ارائه دادند.

  1. در بخش اول مختصری در مورد پیش نیاز های فیزیکی از جمله تنش، کشش و فشار، خستگی و مفاهیم مربوط به تحلیل پل‌ها گفته شد. و پس از آن انواع پل‌ها و نمونه‌هایی از برترین پل‌های جهان و ایران همراه با توضیحات دبیر مورد نمایش قرار گرفت.
  2. در بخش دوم برنامه دانش آموزان به سایت مدرسه مراجعه کرده و با کمک معلمین راهنما با بازی bridge builder آشنا شده و به حل مراحل مختلف آن پرداختند.
  3. پس از استراحت کوتاه در قالب گروه‌های چهارنفری به انتخاب خود تقسیم شده و در کلاس با نحوه ساخت پل و انواع سازه‌های ماکارونی آشنا شدند.
  4. در این مرحله به سالن نهارخوری رفته و پس از دریافت مواد مصرفی مورد نیاز و طرح‌ها، شروع به ساخت پل‌های ماکارونی خود کردند. در حین کار معلمین راهنما به سوالات احتمالی دانش‌آموزان پاسخ داده و برای پیشبرد بهتر کار تجربیات لازم را در اختیار آن‌ها قرار دادند. برای ساخت پل ماکارونی 4 طرح پیشنهادی در اختیار دانش آموزان قرار گرفت و از آنها خواسته شد با توجه به مطالب آموزش داده شده طرح مورد نظر خود را انتخاب کنند.

پس از آنکه ساخت پل‌ها به پایان رسید برای ناهار و نماز به دانش‌آموزان یک ساعت زمان داده شد.

  1. پس از زمان ناهار و نماز مجددا دانش‌آموزان به کلاس برگشته تا در مورد برج‌ها و مفاهیم به کار رفته در آن و نیز تا حد مختصری در مورد اثر زلزله و باد بر روی برج‌ها اطلاعات کسب کنند.
  2. سپس به سایت رفته و در قالب گروه‌های دو نفره به بازی World of Goo پرداختند تا اصول مطرح شده در کلاس تئوری را یک گام فراتر و بوسیله بازی مشاهده کنند.
  3. پس از استراحت کوتاه دو نفر از هرگروه به سالن نهارخوری برای ساخت سازه ضدزلزله و دو نفر به راهرو طبقه اول رفتند تا برج نخودی را بسازند.
  4. پس از تکمیل سازه‌ها و تست آن‌ها توسط معیارهای مختلف، پل ماکارونی بر اساس وزن تحمل کرده، وزن خود سازه و مهارت گروه در ساخت و برج نخودی بر اساس ارتفاع، استحکام و خلاقیت در ساخت و سازه ضدزلزله بوسیله میز تست که از پیش آماده شده بود، مورد ارزیابی قرار گرفتند و امتیازات نهایی برای گروه‌ها و نیز سه نفر برتر در  کارسوق مشخص شدند.
در انتها به رسم یادبود به نفرات اول تا سوم تندیس برنامه داده شد.
انتهای پیام/.